Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Utrpení ředitele Kulhánka

Varování před koncem světa nabývají na zajímavosti, pokud o něm mluví lidé, od nichž bychom čekali spíš cyničtější nebo alespoň rezervovanější přístup, například kapitáni průmyslu. To je případ i šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka, který se se svými obavami z neodvratného „sebezničení lidí“ svěřil minulý pátek čtenářům magazínu Lidových novin. „Nové a lepší výrobky vedou v konečném efektu k naší degeneraci,“ míní ředitel Kulhánek a dává lidstvu „ještě nějakých dvě stě, tři sta let“.

Je tu ale známý problém: pokud něčí plat závisí na počtu vyrobených a prodaných aut, jedné z hlavních příčin černých vizí, je dost těžké kázat o nápravě. To ale Kulhánek nemá v úmyslu. Konec je podle něj neodvratný, a pokud by se na něm nepodílel on, podílel by se někdo jiný. Navíc ředitel si našel jiného viníka než auta: do záhuby nás prý vedou počítače a internet.

Nutno říct, že zatímco obecně „myslitelské“ pasáže Kulhánkova rozhovoru dávají čtenáři zážitek zábavné absurdity, za konkrétním obviněním můžeme vycítit spíše zhrzenost konkurenta. Ředitelova nechuť je vlastně pochopitelná: pryč je čas, kdy jeho auta bývala symbolem svobody, teď tuhle pozici přebírá právě zatracovaný internet, který nezná ani jedovaté zplodiny, ani ucpané betonové dálnice. Auta nebo automobilismus naopak začínají lidem ze svobody povážlivě ukrajovat. Moderní svět totiž jako by život bez auta nepřipouštěl. Nejde jen o to, že žít mimo město bez auta je…

v29.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2093
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte