Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Třikrát na okraj

Statistický úřad předpověděl letos vysokou nadúrodu (u obilí takřka o třetinu více a řepky dokonce téměř dvojnásobek toho co loni) a čeští zemědělci hned oznámili, že letos nebudou platit ekonomické zákony. Kdo by totiž čekal, že cena obilí a řepky klesne, tak je podle nich na omylu. Naši zemědělci se totiž rozhodli raději narvat velkou část úrody do skladů a zbytek se snažit vyvézt na unijní trhy, aby udrželi domácí cenu co nejvyšší. Jak to už komentovali zástupci obchodníků – je to svérázný farmářský dík nám daňovým poplatníkům za miliardové dotace, kterými zemědělce každoročně zásobíme. Když od nás žádají peníze, říkají, že jejich práce není normální byznys. A když díky naší podpoře uspějí a mohou solidaritu opětovat, říkají – Proč? Vždyť jde o běžný byznys. Měli bychom je zřejmě donutit, aby si vybrali jenom jednu z těch dvou židlí.

A ještě jednou ze zemědělství. Palasovo ministerstvo zveřejnilo statistiku, která asi neudělala radost příznivcům družstevního hospodaření: zatímco průměrný soukromý rolník hospodařil se ziskem 261 korun na hektar, družstevník naopak na hektaru prodělal bez patnácti korun rovnou tisícovku – a to nemluvě o tom, že družstevní zemědělci získávají podstatně vyšší dotace od státu než soukromí. Přitom právě družstevníci jsou ti, kteří nejčastěji demonstrují, žádají o další a další peníze z veřejné kasy, a například loni touto dobou jejich šéf Václav Hlaváček hřímal, že jich bez státní pomoci třetina zkrachuje. Vůbec by…

v29.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte