Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Proč jsou daně vysoké

mobrazek_1235.gif
mobrazek_1235.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1235.jpeg
Fotografie: Pozor, dámy, vaše úsilí může být kontraproduktivní! (Americké bojovnice za zrušení margarínové daně před Kapitolem, 1949.) Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Je to trend tak nápadný a rozšířený, že ho nemohl přehlédnout nikdo: během 20. století ve všech vyspělých zemích výrazně vzrostly daně. Ale proč tomu tak je? Vysvětlujících hypotéz se objevila celá řada. Německý ekonom Adolph Wagner už na konci 19. století formuloval teorii o souvislosti mezi růstem daní a růstem hrubého domácího produktu (čím bohatší společnost, tím vyšší daně). William Baumol argumentoval, že technologický pokrok v soukromém sektoru je rychlejší než ve veřejném, takže roste „cena“ služeb poskytovaných veřejným sektorem, a proto rostou i daně. Allan Meltzer a Scott Richard míní, že růst daní souvisí s rozšířením volebního práva směrem k chudým.

V nedávné době však přišli s novou, radikální hypotézou Gary Becker (nositel Nobelovy ceny z roku 1992) a Casey Mulligan z Chicagské univerzity: daně rostly proto, že postupem času se je vlády naučily efektivně vybírat. Efektivněji vybírané daně poplatníky méně „pálí“, a ti jsou proto ochotni tolerovat vyšší míru zdanění.

Friedmanův válečný nápad

Beckerova a Mulliganova teorie varuje všechny bojovníky za menší a efektivnější vládu: Vaše úsilí může být kontraproduktivní. Snahy o zefektivnění daňového systému (například zavedení jednoduché rovné daně z příjmu namísto systému, který má sice daně progresivní, zato však plné různých výjimek a odpočitatelných položek) se vrátí jak bumerang v…

v29.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte