Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Lucie má u Američanů přednost

Je pátek 2. července, od časného rána je vedro a fronta v pražské ulici Tržiště se začíná potit. V ruce každý svíráme štos dokumentů – podnikatelé museli přinést i výpisy z bankovního účtu za poslední tři měsíce a daňové přiznání, studenti zase opis indexu. Máme jediné štěstí: ve čtvrt na devět už budova velvyslanectví Spojených států vrhá stín.

Ještě v roce 1998 byla žádost o americké vízum celkem jednoduchá. Ráno člověk bez předchozího objednání přišel, vyplnil formulář a odpoledne si vyzvedl vízum. Teroristický útok před třemi lety přinesl podstatné – a pochopitelné – zpřísnění předpisů. Například každý muž ve věku od 16 do 45 let dnes navíc dostává speciální formulář DS-157 s dotazy typu „Prodělal jste výcvik na výrobu výbušnin?“. Další úřední novinky už však lze na bezpečnostní důvody svalovat jen obtížně. Cestovatel nejprve odfaxuje první stranu žádosti a druhý den má podle instrukcí na internetové stránce ambasády volat na linku s předvolbou 900 – což znamená službu se zvýšeným tarifem (38 korun za minutu). Anonymní český hlas na lince si poklidným tempem kontroluje údaje ze žádosti – „Jak se jmenujete? Jaké máte datum narození?“ – a nakonec určí termín schůzky s konzulárním úředníkem: za čtrnáct dní v devět ráno. Americká ambasáda, snad vzhledem k současnému deficitu federálního rozpočtu, šetří na všem: žadatel si má přinést i vlastní obálku, ve které by měl později obdržet kurýrní službou pas s…

v29.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte