Právě před rokem se Fidelu Castrovi podařil drzý kousek: 20. března, zrovna když americké bombardéry startovaly k prvnímu náletu na Irák, nechal pozavírat 75 málo známých kubánských disidentů. Světovým médiím vévodily obrazy z tažení na Bagdád a po kubánských vězních, kteří mezitím dostali tresty až 28 let, málem neštěkl ani pes.

Je třeba připustit, že od té doby se změnilo pramálo. Vězni stále sedí za mřížemi, nota bene mezi kriminálníky, zoufalí z toho, že Castro není pod takovým tlakem, aby připustil aspoň snížení stalinistických trestů, když už ne propuštění. Co může v takovém případě dělat jednotlivec, občanská společnost, politik, stát, světové společenství? Možnosti tu jsou. Počínaje tím, že by se mělo připomínat spíš výročí Castrovy nevídané represe než rok od útoku na Saddáma Husajna. V Iráku je to problém USA, OSN, prostě světové politiky. Oproti tomu na Kubě jde o prostou solidaritu s vězněnými a jejich rodinami.

Oswaldo Payá, jeden z vůdců kubánské opozice a kandidát na Nobelovu cenu míru, se nechal slyšet, že od světa, zejména od Evropy, čekal více. V čem by toto „více“ mohlo spočívat? V nepříliš složitých věcech, které – na rozdíl od útoku na Irák – nemusí působit rozkoly velmocí. Koncem března začne v Ženevě pod hlavičkou OSN konference o lidských právech. Právě na ní lze připomínat jednu prostou věc: Kubánci odsouzení za aktivity v projektu Varela (inspirovaném Chartou 77) se domáhali pouze naplnění ústavy. Shromáždí-li…

v12.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte