mobrazek_236.gif
mobrazek_236.gif • Autor: Respekt

vobrazek_236.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Dobrá zpráva pro ty, které už po dvou neúspěších omrzelo hledání Havlova nástupce: parlament cítí rostoucí podrážděnost publika, takže příští pátek se velmi pravděpodobně dozvíme jméno nového prezidenta. Vládní strany mají kandidáta, mají důvod, mají odhodlání a mají většinu. Odhodlání je tak silné, že kdyby snad kandidát Jan Sokol neprošel, část lidovců a unionistů je připravena svými hlasy dostat do čela státu Václava Klause – je to prý „menší zlo“ než mít i po třetím pokusu prázdný Hrad.

Strach z prázdnoty

Při poslechu podobných úvah o „menším a větším zlu“ se zdá, že dlouhodobý pobyt v malostranských palácích kalí i jinak normálním lidem zdravý rozum. Jaképak je to „zlo“, pátrat delší dobu po vhodné hlavě státu? Taková situace se v demokraciích čas od času přihodí a česká ústava na ni pamatovala: prezidentské pravomoci si dočasně rozdělili premiér a předseda sněmovny.

Kus pravdy jistě politici mají. Háček je totiž v tom, jak dlouho trvá „dočasnost“. Kdyby mohli občané rychle – řekněme do podzimu – zvolit prezidenta v přímé volbě, bylo by to snesitelné. Jenže i když přímou volbu dnes požaduje kdekdo, podzimní termín se bohužel zdá příliš optimistický (omezit imunitu zákonodárců také požaduje kdekdo, a parlament se na tom neshodl dodnes). K zavedení přímé volby se musí změnit ústava, což při současném…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte