Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Za starou i novou Evropu

Jak to před blížící se katarzí v Iráku vypadá se starou Evropou a Novým světem? Žádná velká sláva, natožpak jednota. Francouzská exministryně zaměstnanosti Martine Aubryová hovoří o „aroganci USA, které stále více chtějí vládnout světu bez pravidel“. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld již v lednu pochválil postkomunistické země Evropy, že jsou na straně Ameriky: je prý rozdíl mezi starou – rozuměj hlavně Francií a Německem – a novou – rozuměj postkomunistickou – Evropou. Jeho německý kolega Joschka Fischer opáčil, že „ve skutečnosti jsou kultury a státy Evropy starší než v USA“. Poté se Rumsfeld nechal slyšet, že „Kuba, Libye a Německo jsou mezi těmi státy, které USA v žádném případě nepomohou“. Jako by Německo bylo součástí nějaké malé osy zla. A francouzská ministryně životního prostředí Roselyne Bachelotová připomněla na adresu Američanů Napoleonova generála Cambronna – právě toho vojevůdce, který u Waterloo odpověděl na anglickou výzvu ke kapitulaci proslulým „Merde!“. Vypadá snad takto diskuse mezi spojenci v době, kdy se rozhoduje o válce a americký ministr obrany Colin Powell předložil před OSN důkazy proti Saddámu Husajnovi?

mobrazek_199.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_199.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Colin Powell: ampule s antraxem není sice usvědčujícím důkazem proti Saddámovi, ale poukazuje na riziko dalšího 11. září. Foto: ČTK • Autor: Respekt
Fotografie: Colin Powell: ampule s antraxem není sice usvědčujícím důkazem proti Saddámovi, ale poukazuje na riziko dalšího 11. září. Foto: ČTK • Autor: Respekt

Jak to před blížící se katarzí v Iráku vypadá se starou Evropou a Novým světem? Žádná velká sláva, natožpak jednota. Francouzská exministryně zaměstnanosti Martine Aubryová hovoří o „aroganci USA, které stále více chtějí vládnout světu bez pravidel“. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld již v lednu pochválil postkomunistické země Evropy, že jsou na straně Ameriky: je prý rozdíl mezi starou – rozuměj hlavně Francií a Německem – a novou – rozuměj postkomunistickou – Evropou. Jeho německý kolega Joschka Fischer opáčil, že „ve skutečnosti jsou kultury a státy Evropy starší než v USA“. Poté se Rumsfeld nechal slyšet, že „Kuba, Libye a Německo jsou mezi těmi státy, které USA v žádném případě nepomohou“. Jako by Německo bylo součástí nějaké malé osy zla. A francouzská ministryně životního prostředí Roselyne Bachelotová připomněla na adresu Američanů Napoleonova generála Cambronna – právě toho vojevůdce, který u Waterloo odpověděl na anglickou výzvu ke kapitulaci proslulým „Merde!“. Vypadá snad takto diskuse mezi spojenci v době, kdy se rozhoduje o válce a americký ministr obrany Colin Powell předložil před OSN důkazy proti Saddámu Husajnovi?

Přesvědčoval přesvědčené

Právě z těchto důvodů se nabízí otázka: Zůstává Evropa tradičním starým kontinentem? Tak to vidí zejména Němci a Francouzi. Nebo se dělí na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].