Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Přes Saharu povede asfaltka

Dálnice přes Saharu – slogan jak z díla Julese Verna, stačí si vzpomenout na jeho knihu Zatopená Sahara. Nicméně už letos má být tento projekt realizován, takže by mělo být možné projet autem z Prahy přes západní Evropu a Gibraltar až do Senegalu a v poměrně blízké době by to mělo fungovat až do naprosto černé Afriky, konkrétně do největšího města Nigérie Lagosu. Pravda, už dnes je teoreticky možné projet po suché zemi z Prahy do subsaharské Afriky, vždyť existují dálnice a silnice protínající Turecko, Sýrii, Izrael, Egypt, Súdán a dále na jih, vždyť už stojí mosty přes Bospor i Suez. Nicméně hladkému průběhu túry tu brání politické překážky, zejména faktická neprostupnost hranice mezi Sýrií a Izraelem. Podél západního břehu Afriky by to mělo být snazší a rychlejší, tak to alespoň v poslední době tvrdí zprávy světového tisku.

mobrazek_1780.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_1780.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Transsaharská dálnice. Plnou čarou jsou znázorněny úseky de facto již hotové, tečkovaně úseky ve výstavbě (Mauritánie) či projektované (Mali). Mapa Respekt • Autor: Respekt
Fotografie: Transsaharská dálnice. Plnou čarou jsou znázorněny úseky de facto již hotové, tečkovaně úseky ve výstavbě (Mauritánie) či projektované (Mali). Mapa Respekt • Autor: Respekt

Dálnice přes Saharu – slogan jak z díla Julese Verna, stačí si vzpomenout na jeho knihu Zatopená Sahara. Nicméně už letos má být tento projekt realizován, takže by mělo být možné projet autem z Prahy přes západní Evropu a Gibraltar až do Senegalu a v poměrně blízké době by to mělo fungovat až do naprosto černé Afriky, konkrétně do největšího města Nigérie Lagosu. Pravda, už dnes je teoreticky možné projet po suché zemi z Prahy do subsaharské Afriky, vždyť existují dálnice a silnice protínající Turecko, Sýrii, Izrael, Egypt, Súdán a dále na jih, vždyť už stojí mosty přes Bospor i Suez. Nicméně hladkému průběhu túry tu brání politické překážky, zejména faktická neprostupnost hranice mezi Sýrií a Izraelem. Podél západního břehu Afriky by to mělo být snazší a rychlejší, tak to alespoň v poslední době tvrdí zprávy světového tisku.

Transsaharská dálnice samozřejmě nebude odpovídat normám známým z Evropské unie, bude to obyčejná dvouproudová asfaltka, ale i taková tepna může vyvolat na černém kontinentu revoluční změny. Není ani bleskem z čistého nebe, ani se nestaví tak, že by buldozery prorážely novou trasu dunami z Maroka až ke Guinejskému zálivu. Letos se „pouze“ dokončí spojení mezi už hotovými úseky sjízdných silnic přes území Mauritánie. Vypadat to má následovně: nejprve tedy trajektem ze Španělska přes Gibraltarskou úžinu do Maroka, odtamtud směrem na jih. Překážku dosud tvoří…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].