Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Heretik horší neznaboha

Jako by Al Kajda chytila další mízu, mohlo by se zdát z novinových zpráv posledních čtrnácti dnů. Týden poté, co se po delší odmlce ozvala v Saúdské Arábii, udeřila na Turecko, a to hned dvakrát s odstupem pouhých pěti dnů. Při vědomí více než padesáti mrtvých a mnoha set raněných se podle médií v zemi uchytil výraz „turecké 11. září“.
Výbuch v saúdskoarabském Rijádu zanechal v noci na neděli 9. listopadu 17 mrtvých. Istanbul zaznamenal v sobotu 15. listopadu 24 obětí na životech při synchronizovaných útocích na dvě tamní synagogy a ve čtvrtek 20. listopadu to bylo dalších 30 mrtvých při atentátech na britské cíle ve městě – banku HSBC a generální konzulát.

mobrazek_1722.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_1722.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Takové scény se odehrály před synagogami. O pět dní později to podobně vypadalo před britskou bankou a konzulátem. Foto: Globemedia / Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Fotografie: Takové scény se odehrály před synagogami. O pět dní později to podobně vypadalo před britskou bankou a konzulátem. Foto: Globemedia / Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Jako by Al Kajda chytila další mízu, mohlo by se zdát z novinových zpráv posledních čtrnácti dnů. Týden poté, co se po delší odmlce ozvala v Saúdské Arábii, udeřila na Turecko, a to hned dvakrát s odstupem pouhých pěti dnů. Při vědomí více než padesáti mrtvých a mnoha set raněných se podle médií v zemi uchytil výraz „turecké 11. září“.

Výbuch v saúdskoarabském Rijádu zanechal v noci na neděli 9. listopadu 17 mrtvých. Istanbul zaznamenal v sobotu 15. listopadu 24 obětí na životech při synchronizovaných útocích na dvě tamní synagogy a ve čtvrtek 20. listopadu to bylo dalších 27 mrtvých při atentátech na britské cíle ve městě – banku HSBC a generální konzulát. Mezi oběťmi byl i sám generální konzul Spojeného království v Istanbulu Roger Short. Naskýtá se vzpomínka na polovinu srpna, kdy byl při pumovém atentátu zabit v Bagdádu nejvyšší zástupce OSN v Iráku Sergio Vieira de Mello. Ale to se stalo v poválečném, chaosem zmítaném Iráku, kdežto Turecko platilo za stabilní spořádanou zemi, kde si armáda bezpečnost ohlídá.

Není výbuch jako výbuch

Proč se vůbec nějak zvlášť zabývat terorismem v Turecku, když se v zásadě neliší od téhož v Saúdské Arábii či v Iráku? Technicky vzato se věru neliší – technologie sebevražedných atentátníků je stále stejná. Ale jejich cíl je jiný. Turecko je jediný muslimský, leč sekulární stát v oblasti, s demokraticky zvolenou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].