mobrazek_1492.jpeg
mobrazek_1492.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1492.jpeg
Fotografie: Autor Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Vladimír Špidla považuje nezaměstnanost za největší společenský problém. Už když zasedl před pěti lety poprvé do kabinetu, vytkl si zápas s ní jako svou osobní prioritu. Tehdy bylo v zemi bez místa 330 tisíc lidí – dnes je jich o 200 tisíc více, nepracuje tedy každý desátý člověk a podle odhadu ekonomů bude ještě hůř. Již přes třetinu nezaměstnaných navíc nepracuje déle než dva roky, přičemž sociologové a psychologové upozorňují, že už po půl roce nečinnosti je návrat do zaměstnání velmi složitý. Vladimíru Špidlovi se dosud nepodařilo prakticky nic, co by tento trend zastavilo. Nezaměstnanost stoupá navzdory tomu, že ekonomika v posledních letech roste v průměru o 2,5 %.

Studente, vítej na podpoře

Od ještě vyšší nezaměstnanosti zatím Českou republiku zachraňuje zájem zahraničních podnikatelů, k němuž přispěly vládní daňové pobídky i aktivita státní agentury CzechInvest (dvakrát oceněná jako nejúspěšnější evropská investice na lákání investic).

Pomoci by mohl i návrh ministra práce Zdeňka Škromacha, aby mladí lidé, kteří dosud nikdy nepracovali, neměli nárok na podporu v nezaměstnanosti a namísto toho by museli přijmout místo, které jim bude dotovat stát. Tato taktika se v Británii osvědčila Tonymu Blairovi: mnoho mladých lidí si raději samo našlo práci, aby měli větší možnost volby a nemuseli čekat, co jim stát nabídne. Britská pětiprocentní nezaměstnanost patří dnes…

v43.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte