Kdekoho asi muselo napadnout, jestli se mu to snad nezdá, když slyšel, jakými nečekanými, úžasnými slovy se minulou středu při svém historicky prvním poválečném setkání počastovali prezidenti Chorvatska a někdejší zbytkové Jugoslávie, od letoška přejmenované na Srbsko a Černá hora. „Rád bych se omluvil za všechno zlo, které občané Srbska a Černé hory napáchali na občanech Chorvatska,“ prohlásil za svou zemi Svetozar Marovič. Jeho protějšek Stipe Mesič, očividně zprvu zaskočen, se rychle zorientoval a připsal větu do svého připraveného projevu. Prohlásil: „I já bych se za svou stranu chtěl omluvit všem, jimž kterýkoli občan Chorvatska způsobil bolest nebo škodu.“

Dimenze těchto slov je obrovská, přestože si mnozí lidé po světě jistě řekli: typický Balkán – nejdříve se porvat a vzápětí si padnout do náruče… Na významu omluv nic neubírají ani některé přetrvávající spory. Bělehrad si stěžuje, jak pomalu Záhřeb přijímá zpět srbské uprchlíky, Chorvatsko zase vymáhá u mezinárodních soudů reparace za rebelii Srbů v roce 1991, podporovanou Miloševičovým režimem (když Marovič před novináři navrhl, aby Záhřeb tuto žalobu „v zájmu dobrých sousedských vztahů“ stáhl, Mesič to přešel mlčením). A omluvy nezpochybní ani to, že je ostatní politici v obou zemích začali hned relativizovat. Slova otvírající cestu ke smíření prostě už padla.

Jak učí dějiny, smíření znamená ochotu vystavit společné reflexi každou utrpěnou ránu. Možná…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte