mobrazek_1140.gif
mobrazek_1140.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1140.jpeg
Fotografie: Bohdan Holomíček. Foto Ivan Kuťák • Autor: Respekt

Rámeček

BOHDAN HOLOMÍČEK
se narodil roku 1943 v obci Sienkiewiczowka na Ukrajině. Po válce se jeho rodina přestěhovala do Mladých Buků v Krkonoších. Vyučil se elektrikářem, pracoval jako montér, elektrikář a údržbář, od roku 1994 se živí ve svobodném povolání jako fotograf. Fotografovat začal v roce 1957, vystavuje od roku 1969 (byl jedním z autorů slavné pololegální výstavy „9 + 9“ v Plasech v roce 1981), posledních dvacet let má několik výstav ročně. Dlouhá léta se pohybuje po celé České republice, kde na pokračování snímá nekončící seriál fotografických momentek. Patří k nejvýznamnějším soudobým českým fotografům, v Nové encyklopedii českého výtvarného umění je jeho dílo ceněno jako „autobiografie, která se navíc stává generační výpovědí“. Je zastoupen v mnoha galeriích a muzeích po celém světě (New York, Chicago, Paříž, Berlín, Los Angeles, Lausanne aj.). Nakladatelství Torst mu vydalo dvě monografie (1995, 2000). V současné době vystavuje v Praze v Ateliéru Josefa Sudka na Újezdě. Bohdan Holomíček žije v Janských Lázních, je ženatý, má dva syny.

Velká část vašich snímků tvoří fotografický deník. Mnoho lidí se o něco takového pokoušelo, měl jste i epigony, ale většina to vzdala. Kde jste se učil žánru?

U starých potulných fotografů hlavně ze začátku minulého století. Snažím se najít odpověď na to, proč mě jejich fotografie ještě dneska…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte