Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Krávy v saharském létě

mobrazek_1124.gif
mobrazek_1124.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1124.jpeg
Fotografie: Cítí se stejně jako my. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

S teplotními rekordy minulých dní se tu muselo vyrovnat i jeden a půl milionu zvířat, chovaných zdejšími zemědělci v zajetí. Veterinární správa ovšem nezůstala pozadu za lidskými lékaři a radila chovatelům, jak skotu a bravu rozpálený život ulehčit.

Pod sprchu

Polední slunce mění českou kotlinu v tropy a meteorologové z pražského Klementina se chlubí novým rekordem: sedmatřicet stupňů Celsia. Je druhá srpnová středa a neúprosná vedra se nevyhnula ani zapadlým vesnicím na západě Čech, kde v pěti kravínech největšího družstva v kraji Alimex Nezvěstice tráví život na čtrnáct set krav, býků a telat. „Jak se cítí? Stejně jako vy nebo já. Hrozně,“ říká zoolog firmy Pavel Černý, který má mít blaho zvířat na starosti. „Krávy jsou spokojené, když jsou tak dva tři stupně nad nulou. Tohle vedro se na nich projevuje stejně jako na lidech – těžce dýchají, mají zvýšenou teplotu a jsou nervózní,“ říká pan Černý. Dveře, okna, ventilky a všechno, co lze otevřít, je proto dokořán, žlaby se neustále naplňují novou vodou – aby se zvířatům ales-poň trochu ulehčilo, ale moc to nepomáhá. „Nebyli jsme na takové teploty připraveni a nejsme teď schopni udělat nějaké speciální opatření,“ říká šéf družstva Jaroslav Šroubek. „Ale už jsme byli na exkurzi v Itálii, kde mají takováhle vedra běžně, a tam krávy sprchují. Takže jestli se tady bude podobné…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte