Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Američanům mzdu, Evropanům volno

mobrazek_1131.gif
mobrazek_1131.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1131.jpeg
Fotografie: Jo pánové, když si ještě lidi brali volno, vypadalo to tady v Přerově jinak. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

„Americké prázdniny – mizející úkaz,“ hlásá titulek Los Angeles Times. List popisuje příběh volejbalového trenéra Perriho Hankinse z Richmondské univerzity, který si nedávno s přáteli vyrazil užít si dvanáct dní na pláži. Byla to jeho první dovolená po 15 letech.

Zato srpen v Paříži? Podle zkušeností autorky těchto řádků je město plné lidí, ovšem místní potkáte zřídka – odebrali se na celý měsíc na letní byt na Azurové pobřeží. Evropané si užívají výrazně delší dovolenou než lidé na opačném břehu Atlantiku a podle ekonomů zde leží jedna z příčin, proč jsou Spojené státy o třetinu bohatší než Evropa. I proto HDP na obyvatele dosahuje v USA 36 tisíc dolarů v porovnání s evropskými 25 tisíci. Ekonomové však dnes srovnávají životní úroveň podle více kritérií a HDP na obyvatele je jen jedním z nich. Ostatně: pro mnoho lidí může být volno vyšší hodnotou než plat.

Radostná Itálie

Na souvislost mezi výší národního bohatství a délkou pracovního volna nedávno upozornila studie ekonoma Roberta Gordona z americké Severozápadní univerzity. Rozdíl mezi dovolenými v Evropě a Americe je skutečně nápadný.

Průměrný Evropan může počítat s 34 dny placeného volna do roka (dovolená a svátky). Nejlépe jsou na tom Italové se 42 volnými dny a Němci se 40 dny volna. Ani Češi na tom nejsou špatně: zákony zaručují 32 dní volna a řada firem nabízí svým zaměstnancům ještě…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte