Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Kaleidoskop

Někteří podvodníčci se oblékají do profesorských hávů ve snaze dodat váhy svým lžím. Cíl takového chování je zřejmý – přizpůsobit a zmanipulovat fakta tak, aby vyhovovala určitému záměru. Na rozdíl od těchto praktik věda pravdu nejdříve obklíčí tak, aby neměla na výběr a musela se jí zjevit tváří v tvář. Pouze takto obklíčená pravda je nás schopná překvapovat v intimním souladu s realitou. Podobně jako experiment pánů Waterlanda a Jirtleho. Ten sledoval, jaký vliv může mít skladba stravy těhotných žen na život jejich potomků. Ukazuje se totiž, že existuje vazba mezi matčinou dietou a nemocemi, jako jsou cukrovka, obezita či rakovina. Zmínění vědci objevili způsob, jakým dieta těhotné samice mění genetickou výbavu embryí. V experimentu použili myší kmen, který se jmenuje Agouti Yellow (Žlutá Agouti myš). Tyto myši mají do genu agouti vloženou krátkou část, jíž se říká pohyblivá DNA. Za její objev dostala v r. 1983 Nobelovu cenu legenda genetiky Barbara McClintock. Aby se taková „zdivočelá“ DNA nevnořila do životně důležitých genů, existují v nás mechanismy, které její chování neustále kontrolují a doslova ji uklidňují, až uspávají. U žluté Agouti myši se však vnořila, jak je výše zmíněno, taková DNA do genu agouti – následkem jsou tyto myši žluté a obézní. Vědci jim však nasadili speciální těhotenskou dietu: myši dostávaly vysoké dávky vitaminu B12, listové kyseliny a dalších látek. Výsledek byl fascinující. Mláďata, která se měla narodit žlutá a…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte