mobrazek_1047.gif
mobrazek_1047.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1047.jpeg
Fotografie: Přežije vaše vláda schvalování rozpočtu, vstup do Evropské unie, nového prezidenta a stranický sjezd? A čemu se to pořád smějete? Foto: ČTK • Autor: Respekt

Ve čtvrtek tomu bude rok, co vláda Vladimíra Špidla získala důvěru sněmovny. Její vznik loni Respekt komentoval slovy, že pokud se jí podaří zprůhlednit politiku a dát jí veřejností kontrolovatelná pravidla, „má o své místo v historii postaráno“. Po úpadku politické kultury v letech opoziční smlouvy šlo stěží najít důležitější úkol. Přes všechny lapsy, slabiny a zmatky tohoto kabinetu lze po roce říci tolik: na místo v historii má přinejmenším našlápnuto.

Dál od Zemana

Snad nejsympatičtějším rozhodnutím premiéra Špidly bylo jeho odhodlání nespolupracovat s KSČM. Nejenže komunisty nevzal do vlády, ale nenaplnila se ani předpověď ODS, že ve sněmovně bude fungovat neformální hlasovací koalice ČSSD-KSČM. Naopak, komunisté si dnes stěžují na Špidlu coby „ortodoxního antikomunistu“, s jehož nástupem zmizela „vstřícnost, která panovala za Miloše Zemana“, a u ČSSD nenašli dost hlasů ani pro zrušení lustračního zákona.

Uplynulý rok je zajímavý také trojí proměnou českého premiéra. Za prvé se z obhájce vlády Miloše Zemana stal její nejtvrdší kritik, za druhé se ze stoupence bezhlavého utrácení stal zastánce rozpočtových škrtů a v neposlední řadě v sobě objevil úspěšného zahraničního politika.

Špidlovi ministři zrušili řadu neprůhledných a podezřelých zakázek svých předchůdců: gripeny, stavbu dálnice D 47, rozsáhlou revizí prošel projekt…

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2065

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte