Téměř rok po fyzickém zavedení eura učinila Evropská unie v Kodani zásadní nabídku – největší rozšíření ve své historii. Před 10 zeměmi včetně 8 postkomunistických se tak rýsuje jasná cesta do EU. Mají však tito kandidáti jasné představy o vstupu do Evropské měnové unie (EMU), rozuměj o přijetí eura? Právě v tomto kontextu je zajímavý názor České národní banky. Ta koncem prosince zveřejnila návrh strategie a v bodě č. 27 tohoto dokumentu formuluje své stanovisko dost jednoznačně: „Zhodnocení pozitivních efektů a možných rizik hovoří ve prospěch rychlého přistoupení České republiky k eurozóně.“ ČNB se tak zařadila po bok centrálních bank některých zemí střední a východní Evropy hlásících se k témuž cíli. Patří k nim například Polsko a Maďarsko, jejichž oficiálně vyhlášeným motivem bylo splnit inflační podmínky pro vstup. (Snad prvním středoevropským ekonomem plédujícím za rychlý vstup byl poradce polské vlády profesor Jan Rostowski již v roce 1999.) Centrální banka Maďarska dokonce už v polovině roku 2001 přímo vyhlásila zájem na co možná nejrychlejším vstupu do eurozóny. Oč všedněji ale vypadá pozice ČNB v rámci těchto kandidátů, o to zajímavější jsou oficiální i tušené důvody načasování publikace jejího dokumentu. Nejde totiž jen o to, že banka se k vypracování strategie zavázala téměř kozinovským „do roka a do dne“ ústy guvernéra Zdeňka Tůmy počátkem loňského roku.

Reforma musí být

Výhody přijetí eura jsou…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte