obrazek_946.jpeg
obrazek_946.jpeg • Autor: Respekt

Kouzelnický učeň Harry Potter započal před šesti lety svou kariéru v románech J. K. Rowlingové sympaticky skromně, díl od dílu však jeho světový věhlas rostl, až se stal čímsi trochu monstrózním. Zdaleka už není jen chlapeckým hrdinou svižně napsaných příběhů pro děti, ale také obchodním artiklem, který podléhá úplně jiným zákonům, než jaké autorka předepsala své imaginární říši. Pro čtenáře se stal předmětem bezmála náboženského kultu, jeho jméno však zároveň jako obchodní značka označuje zcela světské zboží, jako jsou trička nebo budíky. Vedle více než deseti milionů výtisků nového svazku s jeho příhodami se na trhu objevilo nepřeberně hraček, her, DVD a dalších výrobků lákajících ke koupi obrýlenou tváří malého čaroděje.

Hollywood zná své publikum a ví, že se mu takové zacházení s hrdiny světa iluzí vyplácí, protože komerční profanace šíří jejich popularitu i v nejzapadlejších koutech, kam odlesky kulturního dění dopadnou jen zřídka. Autorka si nedávno povzdechla, že kdyby mohla, zarazila by veškeré obchodování s výplody své imaginace, jenže to prý šlo nanejvýš na začátku, když teprve začínala jednat s filmaři. Tehdy svá filmová práva včetně práv na komerční využití potterovské značky prodala společnosti Warner Brothers za půl milionu dolarů a nad dalšími prodejními osudy vysněného chlapce tak ztratila kontrolu. Může se cítit dokonce ošizena, neboť částka, kterou obdržela, působí ve srovnání s bezmála dvoumiliardovým ziskem…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte