Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Nad Husajnovým bunkrem

Bagdád bude Husajnovým Berlínem. Každým dnem roste jistota, že hlavní irácké město nevejde do dějin jako Saddámograd, jako past, na níž si mocná americká armáda v pouličních bojích vyláme zuby, a nezbyde jí proto než dát se na potupný ústup. Vše nasvědčuje opaku – tomu, že obětí války bude o dost méně než obětí Husajnova režimu a že irácký tyran skončí jako Adolf Hitler ve svém bunkru.
Nad Husajnovým úkrytem jistě hned nevyroste bagdádské Postupimské náměstí, plné kaváren, obchodů, galerií a všeho, co symbolizuje otevřený a demokratický svět. I Berlín musel čekat mnoho desetiletí, než pusté, zdí rozdělené prostranství nad bunkrem ožilo. Ale i kdyby to trvalo sebedéle nebo se to nakonec vůbec nepovedlo, faktem už zůstane, že Iráčanům se otevřela šance, na niž budou mnohé jiné národy ještě dlouho čekat.

Fotografie: Aspoň na jedné věci by se americký ministr obrany Donald Rumsfeld moíhl bez obtíží s ajatolláhy dohodnout: na likvidaci strany Bass. Foto Profimedia / Getty Images • Autor: Respekt
Fotografie: Aspoň na jedné věci by se americký ministr obrany Donald Rumsfeld moíhl bez obtíží s ajatolláhy dohodnout: na likvidaci strany Bass. Foto Profimedia / Getty Images • Autor: Respekt

Bagdád bude Husajnovým Berlínem. Každým dnem roste jistota, že hlavní irácké město nevejde do dějin jako Saddámograd, jako past, na níž si mocná americká armáda v pouličních bojích vyláme zuby, a nezbyde jí proto než dát se na potupný ústup. Vše nasvědčuje opaku – tomu, že obětí války bude o dost méně než obětí Husajnova režimu a že irácký tyran skončí jako Adolf Hitler ve svém bunkru.

Nad Husajnovým úkrytem jistě hned nevyroste bagdádské Postupimské náměstí, plné kaváren, obchodů, galerií a všeho, co symbolizuje otevřený a demokratický svět. I Berlín musel čekat mnoho desetiletí, než pusté, zdí rozdělené prostranství nad bunkrem ožilo. Ale i kdyby to trvalo sebedéle nebo se to nakonec vůbec nepovedlo, faktem už zůstane, že Iráčanům se otevřela šance, na niž budou mnohé jiné národy ještě dlouho čekat.

Rozruch v Nadžáfu

Spojenci obsadili bagdádské letiště a postoupili do metropole, stovky příslušníků Republikánské gardy se vzdaly – řada zpráv o úspěších je tak dlouhá, že takřka zapadl posun, který možná historici jednou označí za zlomový bod operace „Irácká svoboda“. Jde o rozhodnutí šíitů, tedy většiny irácké populace, proti Američanům nebojovat. Husajn samozřejmě ještě může odpálit nálože zbraní hromadného ničení a jeho garda není na kolenou, ale nic pro něj nemohlo být horší zprávou. A nic nevzbuzuje větší otázky než představa, že by se právě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].