Komunální volby proběhnou koncem týdne. Hlavní téma nastolil někdejší pražský primátor Jan Kasl (ODS) už v červnu, když odstoupil na protest proti korupci na magistrátě hlavního města. Řada novinových článků, do níž přispěl také Respekt, časem ukázala, že úplatky, stavební podvody a čachry s obecními penězi a majetkem jsou v českých městech velmi rozšířené. Na řadě příkladů z Prahy, Brna, Příbrami, Ostravy i dalších měst se dá potvrdit hodnocení nevládní organizace Transparency International, podle níž Česko patří k těm více korupčním z kandidátských zemí EU. Sami Češi považují úplatky za nemorální, bohužel v průzkumech je víc než polovina bere za nutnou součást života. Stížnosti na prohnilou morálku lze ale doplnit další výtkou: korupčníci jsou zpravidla úplně neschopní.

Příbuzný tě neošidí

Obecní škola Svatopluka Čecha v pražské Tróji dopadla po letošních povodních bídně. Voda zničila celé přízemí, ve kterém jsou čtyři třídy, školní jídelna a kuchyně. Po povodních obce nemusely pro rychlou opravu budov vypisovat výběrová řízení. Trója zákonnou výjimku využila. Veškerý poničený obecní majetek - vedle školy domov pro matky v tísni, zdravotní středisko a dům důchodců - začala opravovat firma Glass-interfinisch. Zakázku za zhruba 6 milionů korun dostala firma, kterou spoluvlastní syn místního starosty Oldřicha Adámka (nezávislý), která se navíc do té doby stavbami nezabývala. "Při povodních nám nešel telefon ani elektrika, tak jsem zvedl mobil a…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte