Les tolik jelenů uživit nemůže

V článku Nestřílejte jeleny (Respekt č. 39/2002) je přemnožení jelení zvěře v Jeseníkách prezentováno jako spor dvou zájmových skupin – lesníků a myslivců. Snaha o nestrannost přitom způsobuje, že nezasvěcený čtenář bude hledat pravdu někde uprostřed mezi oběma extrémy. Takový závěr ovšem není na místě. Stavy spárkaté zvěře jsou v některých oblastech totiž dlouhodobě neslučitelné s fungováním lesa jako přírodního ekosystému.

Budoucnost lesů totiž závisí i na tom, zda se nám podaří přeměnit stávající porosty s převahou ekonomicky protežovaných jehličnanů na porosty blízké přirozené druhové skladbě. Tu v celostátním průměru tvořil především buk (37 %) následovaný jedlí (17,5 %) a dubem (17 %). Současné zastoupení těchto dřevin činí 6,0 – 0,9 – 6,4 %, zatímco smrk s borovicí a dalšími nepůvodními jehličnany se na složení lesů podílejí téměř 75 %. Zlepšení druhové skladby lesů – které vlastníkům mimochodem ukládá i platný lesní zákon – je většinou možné jen prostřednictvím umělé obnovy deficitních dřevin. A právě tyto nedostatkové a tolik potřebné dřeviny, jako je buk, jedle, javor či jilm, jsou ve zvýšené míře vyhledávány a ničeny zvěří.

Ochraně mladých porostů citlivých dřevin před zvěří je proto ze strany lesníků věnována mimořádná pozornost. Účinnost nejrůznějších opatření je přitom omezená a…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte