Minulý týden zahájila Poslanecká sněmovna na popud ministra financí Bohuslava Sobotky změny ve Fondu národního majetku a České konsolidační agentuře. Prošly hladce - bez jediného protestu je schválila výrazná většina poslanců. Zatímco v médiích se píše o „čistce“, na žádnou revoluci to nevypadá. Prezidium fondu sice obsadí vládní koalice, význam FNM ale s pokračující privatizací klesá. Zajímavější obchody se dnes dějí v Konsolidační agentuře, která spravuje špatné úvěry v zemi za téměř půl bilionu korun. Do agentury nadále bude moci výrazně mluvit ODS - z vlivné dozorčí rady Konsolidační agentury byl odvolán jediný člen. Navržená nová jména do obou institucí mají poslanci schválit v nejbližších dvou týdnech.

Všichni za jednoho

Prezidiu FNM se vymstilo to, že nadvakrát nebylo schopno na návrh ministra financí Bohuslava Sobotky jmenovat do čela fondu dosavadního místopředsedu a jeho vrstevníka Jana Juchelku (31). Fond totiž od červnového odvolání předsedkyně Zdeny Němcové zůstal bez šéfa a prozatímně jej řídil druhý místopředseda Vladimír Raška (41). Prezidium má devět členů a jednání se musí účastnit nejméně šest z nich. Tři však během posledního roku rezignovali, což znamená, že při nepřítomnosti jediného člena nesmí prezidium hlasovat. A právě to se stalo: jeden z Raškových příznivců Jaroslav Vrána (do prezidia byl zvolen jako náměstek ministra dopravy, nyní je ale již přes dva roky soukromý podnikatel) obě jednání prezidia bojkotoval. Sobotka…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte