Prezidentské volby v Kolumbii koncem května měly několik překvapujících momentů. Vítězem se nestal oficiální kandidát jedné ze dvou tradičních politických stran, liberálů nebo konzervativců, kteří se už mnoho desetiletí pravidelně střídají u moci, nýbrž nezávislý politik. Navíc tento muž získal už v prvním - a proto tentokrát jediném - kole voleb nadpoloviční většinu hlasů. A za třetí: padesátiletý vítěz Alvaro Uribe Vélez, kterému odcházející hlava státu Andrés Pastrana odevzdá insignie úřadu 7. srpna, před voliči vytyčil linii svého programu jednoznačně, ač se jedná o plán drastických reforem a tvrdých politických zásahů.

Kampaň z dálky

Uribe působil dlouhá léta v liberální straně, ale nakonec z ní odešel. Byl vysokým úředníkem, guvernérem provincie Antioquía, kde řádí marxleninská guerilla a narkomafie, a senátorem. Liberálním kandidátem byl Horacio Serpa, který však s 31 % hlasů zůstal daleko za Uribem (53 %). Další aspiranti se museli spokojit s drobky. I politička Ingrid Betancourtová (0,5 % hlasů), která je už od února v zajetí guerilly FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia, Revoluční ozbrojené síly Kolumbie) na neznámém místě, pokud ještě žije. Uribe, jehož otce velkostatkáře teroristé z FARC zavraždili v roce 1983, vedl kampaň - ostatně tak jako jeho konkurenti - jaksi z dálky, přes komunikační prostředky. Volební mítinky se z obavy před atentáty nekonaly. Několik krvavých incidentů potvrdilo, že mají guerilly na Uribeho…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte