Ministr zahraničí Jan Kavan a ministr obrany Jaroslav Tvrdík na poslední chvíli odřekli cestu do Afghánistánu, protože se jim zdála „málo zajištěná proti nebezpečí“. Oni sami a jejich úředníci to hodnotí jako čin státnické rozvahy. Komentátoři a nezávislé instituce hovoří o zbabělosti a zradě českých vojáků, kteří na afghánské půdě zastupují Česko v silách protiteroristické aliance.

Tvrdík Reisen

„Dostali jsme těsně před cestou varování od spojeneckých tajných služeb, že riziko je příliš vysoké. Nešlo o mě, ale o naše lidi. Na palubě měl být místopředseda české vlády, náčelník Generálního štábu a další čtyři generálové,“ vysvětloval ministr Tvrdík odmítnutí cesty. Problémy ale nastaly hned ve chvíli, kdy měl přiblížit termín „spojenecké tajné služby“. Kdo konkrétně naše vyslance varoval? „Povím vám to obecněji,“ odpověděl České televizi Tvrdík. „Naši vojáci, Generální štáb, nám jednoznačně doporučili zrušit cestu.“ A kdo přesně z Generálního štábu? Odpověď náčelníka Generálního štábu Jiřího Šedivého je stručná a stejně nicneříkající: „Dostali jsme informace o tom, že by cesta byla riziková. Šlo o VIP osoby a na jejich přepravu jsou vyšší bezpečnostní nároky.“ Kábul navštívily v posledních týdnech desítky zahraničních delegací. Například německý kancléř Gerhardt Schröder s doprovodem, manželka prezidenta Spojených států Laura Bushová, britský ministr zahraničí Jack Straw, tento týden se tam chystají Poláci, Rumuni a poněkolikáté Francouzi. Podle…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte