Braňme své češství, vyzývají národ vůdcové. Občana, který se o svou národnost dosud nestaral, musí vyděsit, kolik se mu náhle vyrojilo nepřátel. Od sudetských Němců a Rakušanů přes ukrajinské gastarbeitery až po asijské obchodníky – ti všichni prý číhají na hranicích a jen se třesou na to ohrožovat naše zájmy. Ale co ty naše zájmy vlastně jsou? A jak se brání? To zdejší ochránci národa neříkají a asi se to od nich nedozvíme ani po volbách. Proto nezbývá, než si o vlastenectví promluvit s opravdovými vlastenci. Tedy s lidmi, kteří jsou podle poučky z 19. století ochotni svému národu něco obětovat.

Návrat Viktora Koláře

Viktor Kolář se před třiceti lety dobrovolně vrátil z kanadského exilu do okupované a komunismem drcené vlasti jen proto, aby na fotografiích zachytil nenávratně mizející tvář své rodné Ostravy. Z Československa Kolář odešel po invazi ruských vojsk v srpnu 1968 coby sedmadvacetiletý příležitostný herec a fotografický nadšenec. V novém domově za oceánem se zpočátku živil jako hutní dělník, ale zároveň si našel čas i na svůj milovaný fotoaparát. Po pár měsících se mu podařilo spojit se s místními kolegy, krátce pracoval v novinách a nakonec sehnal grant na konkrétní umělecký projekt: dostal šanci fotit v Montrealu nově vznikající svět supermarketů. Zrod svatyní konzumu a armády jejich klientů, kteří právě začali objevovat čerstvé kouzlo nákupu na dluh, se ukázalo jako zajímavá látka, práce se dařila a před Kolářem se otevřela…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte