Respekt článkem Vyražte brány univerzit (č. 12/2002) nastolil otázku, zda a do jaké míry mohou studenti reformovat vysoké školy. Rád bych do debaty na toto téma přispěl několika postřehy z druhé strany.

Válka bez konce

České vysoké školy se dnes vyznačují velice rozdílnou úrovní, posláním i zájmy. Nebylo by na tom nic špatného, kdyby ty rozdíly byly deklarované nebo alespoň zvnějšku rozeznatelné. Většina škol má ale bytostný zájem na tom, aby s informacemi o úrovni svých studijních programů, limitech aspirací i motivech, které za nimi stojí, na trh nechodila. Osmnáctiletým lidem, kteří přicházejí na univerzitu a teprve se musejí adaptovat na nový svět - který pro ně přirozeně reprezentuje právě ta fakulta, na niž byli přijati - tak unikají rozdíly mezi ní a jinými fakultami, natož pak univerzitami. Po pravdě řečeno je ani zajímat nemusejí. Pokud ovšem nezačnou aspirovat na reformu managementu své fakulty. Ten totiž operuje právě v silovém poli, které je určeno rozdíly v možnostech, aspiracích a problémech mezi fakultami téže univerzity, a zejména postavením jejich vysoké školy mezi ostatními. Ani svou vlastní fakultu ovšem studenti nevidí celou. Ze střední školy si přinášejí vědomí, že jejich učitelé jsou placeni za to, aby učili. Myslí si, že na vysoké škole také. Více než čtyřicet procent rozpočtu fakulty, za kterou odpovídám, je ovšem vytvářeno badatelskou činností. Studenti…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte