Během posledních čtyř dnů minulého týdne se v čele Venezuely vystřídali čtyři muži, přičemž prvním a do nedělního odpoledne posledním prezidentem byl staronový šéf státu Hugo Chávez. Armáda nejdříve provedla státní převrat, který následoval po zastřelení 10 až 15 lidí během už několikáté protivládní demonstrace před prezidentským palácem v Caracasu. Na dva dny pak správu převzala přechodná vláda v čele s průmyslníkem Pedrem Carmonou. V sobotu v noci ale i jeho donutily k rezignaci stejné důvody, jako předtím Cháveze: ztráta podpory ozbrojených sil a mohutné protesty tentokrát desetitisíců Chávezových příznivců. Obyvatelé Venezuely a armáda zůstávají v názoru na Cháveze rozděleni. Jisté je, že ztratil svatozář venezuelského Robina Hooda, jehož jediným životním cílem je bojovat za chudé - nespokojenost obyvatel s vládní politikou chtěl vyřešit střelbou do pokojných demonstrantů.

Nová tvář populismu

Chávez (47) je učebnicovým příkladem latinskoamerického politického zaříkávače. Tento někdejší výsadkář začal sbírat popularitu u Venezuelanů po neúspěšném puči proti prezidentu Pérezovi v roce 1992. Jeho televizní výstup bezprostředně před kapitulací představoval strhující kritiku stávajícího režimu, jeho „zkorumpovanosti“ a „vykořisťování obyvatel“. Tehdy seznámil veřejnost se svojí vizí „kapitalismu s lidskou tváří“, která ho později vynesla do prezidentského křesla. Více než 75 % Venezuelanů, kteří žijí ve čtvrté ropné velmoci na světě pod hranicí…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1231

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte