Páteční večer jako by dal za pravdu argumentům Izraelců i Palestinců. Právě za pobytu amerického ministra zahraničí Colina Powella byl v Jeruzalémě spáchán další pumový atentát - šest mrtvých a přes šedesát zraněných. Pachatelkou byla sedmnáctiletá Palestinka Nidal Daraghní. Co je na této málem již banální zprávě zvláštního? Daraghní totiž žila v uprchlickém táboře v Džanínu na Západním břehu Jordánu, tedy ve městě, které je už týden obsazeno izraelskou armádou. Palestinci teď mohou říkat: Vidíte, ani tato okupace nezabránila teroristickému činu, tak co vlastně chcete po našich úřadech? Izraelci nic říkat nemusí, protože Colin Powell se atmosféry teroru nadýchl opravdu zhluboka a vzápětí odložil schůzku s Jásirem Arafátem. Přitom Powell s sebou přivezl velmi prostou agendu. Ve zkratce řečeno - okamžité příměří a paralelně s ním okamžitý start mírových rozhovorů. Ale i s tím je potíž. Vláda Ariela Šarona odmítá vyjednávat pod palbou. Palestinci Jásira Arafáta zase nepodniknou nic proti teroru, dokud izraelská armáda neopustí jejich města na Západním břehu Jordánu. Tento model „vejce nebo slepice“ už je znám. Novinkou je jiná věc. Za Powellovou misí stojí nejenom Amerika, ale i OSN, EU a Rusko. Ale i kdyby se teď přímo na půdě konfliktu Powell dokázal plně vcítit do pozice Izraelců i Palestinců, na cestě k příměří to moc nepomůže. Tyto pozice jsou totiž zcela protichůdné a na obou stranách je podporuje většina veřejnosti, takže účinná pobídka musí přijít zvenčí.

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte