Viděno z dálky, česká politická scéna nepřipomíná krajinu, kde se zanedlouho odehraje důležitá volební bitva. Volby jsou ale již za šestnáct měsíců a rostoucí napětí nutí lídry i nižší stranické šarže, aby se podle toho chovali. Můžeme se tedy těšit. Politici nám teď začnou nabízet skvělou budoucnost celé země a slibovat, co všechno pro ni začnou dělat.

Haider, nebo Aznar

Z bližšího pohledu je předem jasné, že levice bude méně zajímavá. Komunisté se po svých v podstatě vlastizrádných aktivitách při kubánské aféře ještě více uzavřeli do stalinistického ghetta. Jednobarevná vláda ČSSD zase v relativním klidu provádí své experimenty, které mají voličům dokázat, že velký sociální stát starého evropského střihu lze vybudovat i u nás. V tuto chvíli by od nich jen optimista očekával něco víc, než obměnu hesla ODS z roku 1996 „Dokázali jsme, že to dokážeme“. ČSSD ale tato sázka může vyjít lépe, než svého času Klausově straně. Sociálně zabarvená politika je dnes hlavním motivem v celé Evropě a pravice proti ní jen těžko hledá úspěšnou strategii. Podařilo se to vlastně jen šéfovi španělských lidovců Aznarovi, který vyhrál slibem, že jeho sociální politika bude více spravedlivá než neprůhledná dotační praxe socialistů, a potom ještě rakouskému populistovi Haiderovi sázkou na nacionalismus. Při vší odlišnosti nové české demokracie a zavedenějších západoevropských modelů stojí tuzemská pravice před stejnou nutností hledat novou cestu. Má k tomu ještě jeden…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte