Společnost Česká přenosová předložila ministerstvu průmyslu návrh na omezení dovozů elektřiny pro rok 2002. Majitel tuzemské přenosové sítě (a stoprocentní dceřiná firma ČEZ) svou žádost odůvodňuje nedostatkem volných kapacit. Tuto strohou zprávu ovšem můžeme přeložit takto: ČEZ žádá o pomoc proti konkurentům. Shodou okolností právě v době, kdy si chce Severomoravská energetika dovézt elektřinu ze zahraničí. V tomto sporu jde o velké peníze, které v konečném důsledku zaplatí spotřebitelé. A také o princip: v Respektu č. 23/2001 jsme upozorňovali, že do opatrného otevírání trhu s elektřinou může kdykoli vstoupit ministerstvo průmyslu s pomocí gumového paragrafu o omezení dovozu. Tato situace je nyní tady.

Ber, nebo plať

Případ Severomoravské energetiky je třeba vysvětlit podrobněji. Na počátku byl poměrně úspěšný marketingový tah ČEZ - dominantní výrobce nabídl svým velkým zákazníkům pro rok 2002 nižší ceny (viz Respekt č. 39/2001). Tato nabídka je známa pod jménem „duhová elektřina“: ČEZ předložil vějíř nabídek, které se lišily délkou či periodicitou dodávek elektřiny, a označil je různými barvami. Tuto elektřinu nabídl regionálním distributorům a potom v aukci i jiným zájemcům (tzv. oprávnění zákazníci, licencovaní obchodníci s elektřinou). Zavázal se také, že jeho průměrná nabídková cena bude nižší než…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte