Kdyby si většina místních politiků přečetla rozsudky amerického Nejvyššího soudu nebo Evropského soudu pro lidská práva o svobodě slova, myslela by si, že se ocitla ve zlém snu. Jejich kritika tisku by v Evropské unii nebo USA neměla nejmenší šanci obstát. Například podle rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu z roku 1964, dodnes respektovaného a uplatňovaného, mohou být zveřejňovány i nepravdivé výroky, pokud nejsou vysloveny se zlým úmyslem. Evropské právo zase připouští v současnosti zásah proti svobodě slova pouze v případě, že „je to skutečně nezbytné pro ochranu demokracie“.

Islandský spisovatel

S případem Respekt nejvíce koresponduje případ islandského spisovatele Thorgeira Thorgeirsona. Ten napsal na sklonku osmdesátých let dva články do tamějších novin, které kritizovaly brutalitu policie, a požadoval vytvoření nezávislé komise, která by činy policistů prošetřovala. Prokurátor jej obžaloval pro pomluvu blíže neurčených příslušníků policie a Thorgeirson byl odsouzen k pokutě deset tisíc islandských korun. Verdikt byl potvrzen i odvolacím soudem. Thorgeirson se odvolal k Evropskému soudu pro lidská práva. Podle jeho názoru došlo k porušení práva na svobodné šíření slova. Islandská vláda v přípisu k Evropskému soudu tvrdila, že Thorgeirsonovy články se neopíraly o fakta, jejich cílem bylo poškodit dobré jméno policie a pro dosažení této mety zvolil pisatel článku nevhodné a urážlivé výroky. Evropský soud připustil, že článek byl formulován…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte