Největší privatizace v české historii vstupují do finále. V pátek odpoledne mezirezortní výběrová komise zúžila počet uchazečů o ČEZ na čtyři; ze hry vypadli Němci. Takže teď už by bylo opravdu velké překvapení, kdyby nevyhrála Electricité de France (EdF).V souběžně probíhající soutěži o Transgas komise ponechala šest zájemců. A třebaže favorit není tak jasný, i zde by bylo jistým překvapením, kdyby nevyhrálo konsorcium Wintershall/RWE.

Na ČEZ zapomeňte

Oba prodeje komplikuje, že vláda při nich myslí na několik věcí naráz. První je cena, druhá zaměstnanost a třetí bychom mohli nazvat „geopolitická strategie“.Kdyby v případě ČEZ šlo jen o co nejvyšší cenu, byla by rada snadná: zvlášť prodat jaderné elektrárny, zvlášť zbytek ČEZ a zvlášť regionální distributory. Proč? Někteří investoři nemají zkušenost s provozováním atomových elektráren, proto se buď musejí s někým spojit, nebo se soutěže nezúčastní vůbec. Ani za tím nutně nemusí být nedůvěra k Temelínu a Dukovanům - Margaret Thatcherová také prodávala jaderné elektrárny zvlášť, a to nebyly ruského původu. Podobně je to s regionálními distributory. Některé investory nezajímají sebelépe odsířené Tušimice, zato jsou ochotni hodně zaplatit za Západočeskou energetiku (konkrétně německý E.ON).Vláda ovšem předpokládá, že kdyby prodala distributory zvlášť, bude se elektřina dovážet z přebytků na evropském trhu, takže v ČEZ se bude propouštět a některé elektrárny a doly se budou muset zavřít. Skvělá…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte