Řada českoněmeckých umělců konce 19. a první půle 20. století vnímala cestu životem jako pouť truchlivou či dokonce tragickou. Dokonce i ti, kteří byli schopni zahrát výrazněji na strunu živočišné smyslovosti, nezapřeli notu melancholie. Ta se výrazně uplatnila i v díle Augusta Brömseho (1873–1925), německého malíře z Františkových Lázní. V rámci tradičního festivalu Mitte Europa – Uprostřed Evropy jej spolu s jeho žáky připomíná výstava v Galerii výtvarného umění v Chebu. V minulosti představila chebská galerie i díla jiných českoněmeckých umělců, např. Wenzela Hablika, Georga Karse, Emila Orlika nebo Alfreda Justitze. Trochu podivínská, nicméně silná tvorba Augusta Brömseho je prezentována v podobném duchu.

Staromilecký expresionista

Brömseho dílo se rozvíjelo od počátku dvacátého století až do poloviny dvacátých let výrazně monotematicky. Truchlivé symboly bídného údělu, biblická tematika a symbolika, motivy utrpení - to je velmi uzavřený svět Brömseho grafik, kreseb a obrazů. Jedno se přelévá do druhého, biblická tematika se proměňuje ve výjevy každodennosti. Tvoří–li Brömse tak idylický námět, jako je letní noc, i tehdy mu vylézá z obrazu plného duchovního napětí had zla, had hříchu. Jestliže počátky Brömseho grafických cyklů silně upomínají Maxe Klingera (např. cyklus Smrt a dívka z roku 1901), pak je třeba také dodat, že vykazují nejen podobnou atmosféru, ale i stejně dokonalé zvládnutí minuciózní grafické techniky. Brömse si…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte