Celé to vlastně způsobil portugalský hráč Luis Figo, držitel Zlatého míče za rok 2000. Za jeho přetažení z Barcelony vysázel nedávno jiný španělský tým Real Madrid 56 milionů dolarů (asi 2,2 miliardy korun). Tento přestup se stal poslední kapkou pro evropského komisaře Maria Montiho, odpovědného za dohled nad hospodářskou soutěží. Podle komisaře se i na fotbalový byznys, dosud řízený spíše zvyklostmi, musí vztahovat jeden z pilířů jednotného evropského trhu - volný pohyb pracovních sil. Jeho slova vyvolala paniku a dočasné faktické zablokování všech velkých přestupů. Je to případ zajímavý i pro ty, kdo nepatří mezi fotbalové fanoušky.Ukazuje totiž, jak i dobře míněná snaha úředníků může vyvolat na trhu více škody než užitku.

Kolotoč dluhů

Evropská komise dala najevo, že hodlá zabránit tomu, aby se s fotbalisty „nakládalo jako s nevolníky“. Fotbaloví profesionálové se dnes neřídí pracovními vztahy běžnými v jiných odvětvích - právě to se komisaři Montimu nelíbí a hodlá jim poskytnout komfort evropského pracovního práva. Navíc by rád zastavil současný kolotoč peněz v této branži. Kupující Real Madrid je totiž zadlužený až po uši, podle odhadů ho tíží dluhy kolem čtvrt miliardy dolarů. Je fakt, že i fotbaloví činovníci ze světové organizace FIFA (respektive z evropské UEFA) si uvědomují, že takové milionové hrátky se budou muset někdy zaplatit. Uvažovalo se proto o jisté formě omezení nejzadluženějších klubů, například formou zákazu startu v…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte