Jen necelá polovina zdejších občanů považuje současný systém za lepší, než byl ten před listopadem 1989. Počet stoupenců svobody tak od roku 1992 klesl bezmála o třetinu (z 69 na 49 %). O téměř stejné číslo - z 15 na 32 % - se naopak zvýšil počet milovníků totality. Kdyby dnes byly volby, dal by komunistické straně hlas každý šestý Čech. Uvedená čísla svědčí o tom, že k charakteristice domorodců rozhodně nepatří dlouhá paměť. Historik Karel Kaplan totiž odhaduje, že v průběhu více než čtyř desetiletí zde nejrůznější komunistické perzekuce zasáhly devět z deseti rodin. Na třech případech, právě řešených českou justicí, je možné si připomenout, po čem se vlastně nostalgikům mezi námi tolik stýská.

Vrahům do pasti

Před padesáti lety, v srpnu 1950, vlákali estébáci do pasti lidoveckého poslance Františka Hynka. V léčce byl zavražděn Hynkův čtrnáctiletý syn a samotný poslanec zázrakem přežil jen proto, aby de facto až do konce života už jen seděl v žaláři. Začalo to hned po komunistickém puči. František Hynek měl ve svém volebním kraji na Táborsku velkou popularitu, a StB jej proto chtěla přinutit ke spolupráci. Poslanec dva roky odolával, a nakonec se rozhodl k emigraci. „Tu ale od začátku inscenovala Státní bezpečnost,“ popisuje vyšetřovatel Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Adolf Rázek. Otec dvou synů se rozhodl, že staršího Pavla vezme s sebou, manželka s mladším děckem zatím zůstala na jihočeském hospodářství. Falešný převaděč -…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte