Když koncem října na tiskové konferenci ministra průmyslu poprvé padla zmínka o agentuře CzechIndustry, přijetí mezi ekonomickou veřejností bylo více než chladné. Nezačíná už být úřadů na podporu průmyslu trochu příliš? Po třech měsících však začíná CzechIndustry vzbuzovat zájem Evropské unie, která je ostražitá vůči každé snaze o skryté státní dotace. Podle plánů Grégrových úředníků má totiž agentura v příštím roce rozdělit jednu miliardu korun. Ale komu a z jakých peněz? To zatím není jasné. Zato se už ví, kdo o penězích bude rozhodovat: CzechIndustry se ujali tři manažeři ze zkrachovalé Investiční a Poštovní banky.

Natruc Bruselu i Mertlíkovi

Pod ministerstvem průmyslu už existují dva úřady s podobným názvem: CzechInvest úspěšně láká investory k nám, CzechTrade má za úkol pomáhat českým podnikům v cizině. Nyní však půjde o něco zcela nového. „Mluvíme o miliardách korun,“ zdůrazňuje ředitel odboru průmyslové politiky Petr Bučina, do jehož kompetence Czech Industry spadá. „Kromě domácích zdrojů použijeme strukturální fondy z Evropské unie.“ Podle Bučinovy představy to bude v roce 2001 miliarda, o rok později dvojnásobek, přičemž dvě třetiny této sumy zaplatí čeští daňoví poplatníci a zbytek evropští. Něco takového je podle bruselských pravidel vyloučeno. Kandidátské země mají nárok na předvstupní pomoc pro chudé regiony, která v případě České republiky momentálně představuje 16 milionů eur (v přepočtu půl miliardy korun). Evropská komise se…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte