Od prvního prosince posílila Okresní soud v Sokolově nová krev z nejvyšších sfér tuzemské politiky. Soudcovský talár tu navlékl jeden z matadorů polistopadové éry, někdejší šéf Československé strany socialistické Jiří Vyvadil (46). V devadesátých letech proslul hlavně jako příklad nezničitelné touhy po kariéře, která ho hnala od partaje k partaji, až nakonec zakotvil u sociálních demokratů. Angažmá v ČSSD mu vyneslo senátorský mandát. Letos oznámil, že už nebude kandidovat, protože se chce stát ombudsmanem. Neúspěch jej ale donutil k nečekanému kroku: vyměnit politické ambice za jistotu doživotní kariéry v justici.

Dnes bych to nepodepsal

Podnikový právník a později advokát Jiří Vyvadil vstoupil do Čs. strany socialistické v roce 1980, o čtyři roky později se stal tajemníkem jejího poslaneckého klubu ve Federálním shromáždění. „Vstupoval jsem do strany proto, abych pomohl změnit poměry u nás,“ vzpomíná dnes. „Naše schůze začínaly tím, co říkala Svobodná Evropa, a já jsem se navzdory tlakům vedení strany podílel na věcech, které se tehdy zdály odvážné, za hranicí dovoleného.“ Jednou z těchto „velmi odvážných věcí“ byl i návrh zákona o právu na shromažďování, který na sklonku léta 1989 vyšel v partajním deníku Svobodné slovo. Porevoluční doba mladého socialistu katapultovala vzhůru: na jaře 1990 se stal v partaji předsedou, funkci si však udržel jen tři měsíce - do fatálního propadu socialistů v prvních volbách. „Nevím, co se mnou teď bude,“…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte