Na konci tohoto týdne proběhne summit Evropské unie v Nice, na němž by šéfové států a vlád patnáctky měli schválit reformu institucí Unie. Pokud se dohodnou, Česká republika, Maďarsko, Polsko a další kandidátské země dostanou šanci vrátit se - s vlastním přičiněním - po padesáti letech do Evropy.

Upoutat pozornost

Reforma institucí EU se popisuje jako vysoce technokratická záležitost. Ve skutečnosti nejde o nic jiného než o přerozdělení politické moci. Kolik který stát získá hlasů v Radě ministrů, předurčí jeho vliv na rozhodování Unie. Diskuse, jak napříště sestavovat Evropskou komisi či jak omezit právo veta při hlasování v ministerské radě, zase odrážejí spor o to, zda by se měla posílit evropská demokracie (takzvaný komunitární princip spolupráce), anebo zda si jednotlivé země udrží maximum své suverenity (mezivládní princip).Na změně Unie se musí shodnout všech patnáct států, a proto nelze předpovídat, jak summit nakonec dopadne. Dosud nikdo nevyloučil ani variantu, že skončí fiaskem a zpochybní tak hlasy eurooptimistů o jasné vůli členských zemí rozšířit se na východ.Česká republika nemůže očekávat, že se v Nice dozví termín, kdy Unie přijme první nové členy nebo alespoň kdy s kandidátskými zeměmi ukončí vstupní rozhovory. Při velmi příznivé konstelaci pouze zjistí, jak bude EU v příštích letech vypadat. Praha se v této souvislosti rozhodla, že západoevropským partnerům v Nice připomene, do jaké Unie by chtěli vstoupit sami Češi…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte