Mnozí akademičtí ekonomové si ve Spojených státech přivydělávají neobvyklým způsobem - jako soudní znalci ve sporech o platovou diskriminaci žen nebo příslušníků etnických menšin. Takových žalob se v Americe řeší stovky, úkolem znalců zpravidla bývá určit hodnotu něčí práce a vyjádřit se k oprávněnosti platových rozdílů.

U nás zatím takový soudní spor není znám. To však neznamená, že problém neexistuje. Naopak - údaje o mzdách v České republice nasvědčují tomu, že relativně často dostávají ženy nižší plat než stejně vzdělaný muž na stejné pozici.

Samé učitelky

Všechny socialistické státy včetně Československa prohlašovaly za jednu ze svých předností rovnost v odměňování mužů a žen. Přesto u nás ženy v 80. letech vydělávaly jen asi 65–70 procent platů mužů. Jak k tomu mohlo dojít, když socialistické podniky postupovaly podle centrálně nařízených platových tabulek, jež závisely pouze na kvalifikaci a praxi zaměstnance? Možným vysvětlením by snad bylo, kdyby měli muži v průměru vyšší vzdělání než ženy - jenže tak významný rozdíl ve vzdělání u nás nebyl. Tak proč? Většina studií naznačuje, že příčinou platového rozdílu byla tzv. segregace podle povolání. To znamená, že i ženy s vysokoškolským diplomem pracovaly v profesích, kde se obecně vyplácely nižší mzdy (například ve školství). Samotný rozdíl v platech ještě nemusí znamenat diskriminaci. Spojené státy i země Evropské unie, jež se tomuto problému věnují už desítky let, však hlídají…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte