Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Snoubení nebe a pekla

Malíř, grafik, básník a mystik. Šedesát let života prožitého v poklidu a ústraní jako by bylo v přímém protikladu s významem díla, které nechápali současníci a celé generace ještě sto let po umělcově smrti. Absolutní neúspěch nicméně převážil a William Blake bývá často řazen mezi tzv. prokleté umělce. Je nanejvýš pravděpodobné, že by takový titul odmítl, neboť podivínství a bláznovství si člověk tak zcela nevybírá a dostává je darem z neznáma, podobně jako talent, který v umění znamená jen málo.

V šedivosti života

William Blake se narodil 28. listopadu 1757 jako syn obchodníka v Londýně. Rodina byla chudá a Blakeovo vzdělání nebylo valné. Jako desetiletý navštěvuje William kreslířskou školu, jako patnáctiletý se začíná učit u rytce J. Basira. Pobyt na londýnské Royal Academy (1779–80) byl pro mladého muže, jemuž se navzdory přesvědčení o božském principu obrazotvornosti dostává pouze sádrových odlitků antických soch a příkazů k obkreslování, již velice krátkodobou záležitostí. Přestože William Blake prožil celý svůj život v Londýně v nevelké společnosti rodiny a přátel, byl to život velice vzrušující, naplněný fantaziemi obrazotvornosti i zcela konkrétními vizemi. První vidění má jako čtyřletý chlapec, vidí, jak k němu do okna místnosti strčí hlavu Bůh: William se rozkřičí. V pozdějších letech Blake vede rozhovory s duchy velikých osobností, které ho navštěvují, s Ježíšem Kristem, biblickými proroky, Sokratem, Miltonem a dokonce i s Voltairem.…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte