Nový film Tomáše Vorla Cesta z města je dílem podstatně zralejším a duševně vyrovnanějším než jeho předchozí bolestínský Kamenný most. Místo neurotika, který balancuje mezi chandrou a křečí, se po pěti letech setkáváme s člověkem, „který našel“, s režisérem a scenáristou, který už netvoří ze svého chaosu zase jen chaos, ale nyní konečně a jasně ví. To „vědění“ není nijak komplikované, je spíš na úrovni ano - ne, dobře - špatně. A o tom „ano“ rozhoduje víc intuice než intelekt. Z rozervance se tedy stal zasvěcenec, znalec spirituálních hodnot, což tu není míněno ani moc ironicky, jako spíš gratulačně, protože osobní celistvost má v konečném lidském součtu přednost - i před uměním.

Staré touhy

K „hotovému názoru“ se často těžko něco dodává. Tak je tomu právě ve filmu Cesta z města, který žádnou interpretaci nebo dovysvětlování nepotřebuje, protože jeho sdělení je přímočaré, jasné, tužkou podtržené. Sladit sebe sama se světem, splynout s přírodou, smýt ze sebe umělou civilizaci, nechat se prorůst kořeny a haluzemi, živit se jejími plody, ohryzávat v přírodní extázi ohořelé poleno… Až na to poslední (což však ve filmu Tomáš Hanák s apetitem provede) jsou to touhy staré a věčné. „Většina přepychových vymožeností je pro život nejen zbytečná, ale navíc brání opravdovému povznesení lidstva“, napsal v roce 1854 patron všech odchodů do lesních samot, americký filozof H. D. Thoreau ve svém Waldenu, který mohl být jedním z Vorlových inspiračních zdrojů. V…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte