Happy end. Tak se jmenuje série posledního tisíce „maluchů“, polských fiatů, které v těchto dnech opouštějí továrnu Fiatu v podbeskydské Bielsko-Biale. Auto nebylo pro Polsko o nic menším symbolem než trabant pro NDR. Jen s tím rozdílem, že standardní výrobek polského „bygošového“ komunismu spíše urychlil jeho pád, než aby jej oddálil, a po roce 1989 skvěle obstál v konkurenci jiných značek.

Dobýt Východ i Západ

Masová motorizace byla jedním z hesel, pod nimiž svou vládu v Polsku zahájil Edward Gierek (1970–1980), muž s pověstí „liberálního“ komunisty. Na základě smlouvy, kterou podepsal s italským automobilovým koncernem, se v Polsku od roku 1973 začal sestavovat Fiat 126 p, pro své nevelké rozměry obecně nazývaný „maluch“. Jeho první cenu (69 tisíc zlotých) určila polská vláda ve zvláštním usnesení. Včetně kusů vyrobených na počátku v Itálii se během 27 let vyrobilo celkem téměř pět milionů fiátků, z nichž zhruba třetina byla vyvezena do 23 států světa. Dokonce i do tak vzdálených zemí jako Indie nebo Čína, kde byly využívány jako taxi. Všude ve světě, podobně jako v Polsku, chronické poruchy „maluchů“ pomohly šířit znalost motorismu. Majitelé fiátků například věděli, že oprava mechanismu spouštějícího startér nemá smysl - je lepší naučit se strkat do daného místa násadu od smetáčku a v létě otvírat vzadu poklop přehřátého motoru.Díky velkovýrobě, a tedy přístupnosti a nenadsazené ceně, ovládl Fiat 126 p už ve druhé polovině sedmdesátých let…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte