Byla to podle některých největší evangelizace v postmoderní době. Umírání a smrt Jana Pavla II., konkláve a následné zvolení nového papeže Benedikta XVI. byly skutečně událostmi, které neměly v době svého vrcholu mediální konkurenci. Exotická slova jako konkláve a camerlengo zevšedněla i v tak ateistické zemi, jakou je podle posledního průzkumu Česká republika (nejméně věřících v Evropě má Francie, pak my a pak Nizozemí). Pěna dní se konečně rozpustila, nový papež začal úřadovat. Jako mávnutím kouzelného proutku zmizel z médií, tedy i z obzoru většiny Čechů, kteří se vrátili ke svým všedním pozemským starostem, kam si nepustí ani papežské encykliky, ani Kongregaci pro nauku víry, kam právě na uvolněné místo po současném papeži dosedá sanfranciský arcibiskup William Joseph Levada (69) – profesor dogmatické teologie, o kterém se díky jeho nechuti k lidštější tváři církve říká, že jeho přesun do Říma je dobrou zprávou jen pro San Francisco.

Avantgardní muzeum

Co se to vlastně v nejpočetnější (60 % křesťanů), tedy katolické církvi děje? Po 27 letech jí umřela nejvyšší duchovní autorita. Jan Pavel II. byl nepochybně člověk, který udělal díru do světa. Zanechal stopu, ovlivnil dějiny. Dokázal hýbat světem, měl vizi, měl energii a velké komunikační schopnosti. Jeho dlouhý pontifikát si získal obdiv i u odpůrců. To, že jich nebylo málo a že jejich výtky byly často oprávněné a nevyslyšené, se pochopitelně ve chvílích jeho umírání taktně odsouvalo…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte