Ještě než veřejnost stačila trochu rozdýchat osm chybějících miliard v Komerční bance, přišel skandál s IPB. Díky němu si ti první tuneláři mohou gratulovat: jejich případ přestal být aktuální a pomalu se na něj zapomíná. Ostatně chuť českých úřadů a policie něco opravdu vypátrat není velká: na celé rozsáhlé a komplikované záležitosti s Komerční bankou pracuje už půl roku jediný vyšetřovatel. „Nemám představu, kdy vyšetřování ukončím. Může to trvat léta,“ říká Oldřich Šulák.

Co šéfové věděli

Rozkrývání osmimiliardového tunelu v Komerční bance (KB), který má spolu se šéfem rakouské firmy B.C.L. Barakem Alonem na svědomí i bývalé vedení banky, dnes běží ve třech rovinách. První se týká přímo podvodu samotného. Kapitán Šulák vyslechl dodnes šestnáct lidí (jedenáct z nich je obviněno) a obrátil se s žádostí o pomoc na Interpol, protože Alonovy firmy jsou prošetřovány v souvislosti s finančními machinacemi v Rakousku, Maďarsku a Německu. Ve druhém sledu informace sbírají také tajné služby - Alon v osmdesátých letech studoval v Moskvě diplomatickou školu MGIMO, jeho otec byl velvyslancem v Sovětském svazu a oba měli podle informací BIS prokazatelně blízko ke KGB a její ruské nástupkyni FSB. Konečně třetí akci provedla na žádost nového vedení Komerční banky soukromá detektivní kancelář Control Risk. Udělala rešerši evropských médií a dalších otevřených zdrojů píšících o Alonovi. Soukromí detektivové v materiálu, který předali policii a bance, spekulují…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2744

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte