„Rok poté, co vstoupila Česká republika do NATO a občané si mohli hlasitě vydechnout, že se konečně dostali pod skutečně funkční bezpečnostní deštník, je všechno najednou jinak,“ tvrdí v úvodu svého kritického článku o „nové“ evropské bezpečnostní politice Jaroslav Spurný (Respekt č. 15/2000). Evropská unie se podle něj rozhodla vybudovat vlastní armádu, která na starém kontinentě dříve či později nahradí Severoatlantickou alianci. Pokud se totiž „vojensky zaostalá Evropa“ rychle nevzpamatuje z mocenského poblouznění, přehodnotí Spojené státy své další setrvání na evropské půdě. Odchod americké armády bolestivě zasáhne také Českou republiku, která se rázem octne mimo jakékoli bezpečnostní struktury. Proto název článku: Američané, zůstaňte!

Kdyby nebylo Kosova

Černobílé drama s otevřeným koncem má své hrdiny i zavržené. Zbabělí Francouzi shazují rakety do moře, Američané zachraňují Evropu před jistou zkázou. Američtí senátoři s despektem hodnotí schopnost Evropy uhájit kontinentální stabilitu. Všechno do sebe perfektně zapadá. Ale jen do té doby, než se na scéně po boku EU objeví tajemná ESDI (Evropská bezpečnostní a obranná identita). Zasvěcený divák začíná pochybovat. ESDI totiž v žádném případě není antiamerickou organizací, která „nahradila zaniklou Západoevropskou unii“, ale strategií Severoatlantické aliance s cílem posílit evropský pilíř v rámci NATO. Jak je to tedy se vztahem…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte