Úřadující vládce Kremlu Vladimir Putin zvítězil 26. března hned v prvním kole prezidentských voleb. Podle oficiálních údajů získal 52,5 % hlasů. Na krátké tiskovce hned poté řekl: „Ani v noční můře by se mi nezdálo, že se zúčastním voleb. Vždyť každý kandidát musí slibovat více než ostatní. A já nerad dávám prázdné sliby.“ Vyhrál tedy hlavní - přesněji jediný - favorit. Lišily se volby vůbec něčím od očekávání?

Vítěz bez programu

Ústřední volební komise ani pozorovatelé OBSE nezaznamenali vážná porušení pravidel. Nesplnila se prognóza, že vzhledem k neexistenci reálných soupeřů Putina bude účast voličů v Moskvě nízká: dosáhla tam 67 % (na federální úrovni kolem 69 %). Nesplnila se ani předpověď, že mnoho voličů bude hlasovat „proti všem“, a tak si vynutí druhé kolo: pro tuto variantu se rozhodlo méně než 2 % voličů (skoro stejně jako v roce 1996). Tento ideální obrázek nicméně přináší do části ruské společnosti pesimistickou náladu a jisté obavy o křehkou a nedokonalou ruskou demokracii. Většina ruského tisku hodnotí skutečnost, že volby rozhodlo už první kolo, jako plus. Hlavní argument zní, že je třeba šetřit státní peníze pro důležitější věci. Přitom se zapomíná na to, že favorit byl zvolen bez konkrétního programu. A slib o boji s korupcí bez sebemenší zmínky o tom, jak a hlavně s kým ho uskutečnit, je opravdu prázdný. Druhé kolo by donutilo Putina ke zveřejnění jasného programu, k určitým závazkům a případně k dohodě s jinými kandidáty.…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte