Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Mystifikace na entou

Píše-li člověk o mystifikaci, vždy se vystavuje riziku, že se sám stane její obětí. Podařená mystifikace se chová tak, že každý její výklad je možný a nikdy konečný, a může se i stát, že ani sám mystifikátor přesně neví, co myslel jako žert a co případně se vší vážností. Zvláštní a extrémní případ nastane, je-li objektem mystifikace sama mystifikace: vzniká tak jakási mystifikace na druhou. Nejslavnější podvrh české literatury, tzv. Rukopisy, je samozřejmě především plodem „nekorektně“ vedené snahy po národní emancipaci, při troše tolerance a představivosti v nich je ale možné nalézt i něco jiného. Právě onu dokonale uskutečněnou mystifikaci, v níž má své podstatné místo princip hry, prováděné sice s „vlasteneckou“ obětavostí a důkladností, ale nepostrádající ani jistou míru ironie a sebeironie, což jsou ostatně fenomény, které nebyly rané fázi národního obrození nijak cizí (viz monografie Vladimíra Macury Znamení zrodu, kapitola Ideálnost, hra, mystifikace).A právě tento „hravý“ potenciál Rukopisů použil Josef Urban (pseudonym) jako východisko pro svou mystifikační novelu Poslední tečka za Rukopisy (nová literatura faktu), v níž se faktografie s fikcí nerozlišitelně mísí, jedno přechází v druhé, přičemž vše nakonec korunuje groteskní pointa, která je tak „dokonalá“, že až zbytku podráží nohy.

Nový litfak

Prvním předmětem Urbanovy mystifikační ironie je samotný žánr, v němž se pátrání po tajemství Rukopisů ustálilo a jenž je prezentován…

09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte