Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Kancléř ochráncem i populistou

Německá ekonomicko-politická scéna zažila v uplynulém týdnu dvě významné události, které vzbudily pozornost na celém světě. Obě spojuje kancléř Gerhard Schröder, který se rozhodl razantně intervenovat proti vývoji na trhu. V prvním případě se otevřeně postavil proti pokusu britské telekomunikační firmy Vodafone o převzetí německého telekomunikačního giganta Mannesmann. Ve svých výrocích ohledně spojení firem vsadil bohužel na velmi přízemní kartu, která zavání xenofobií. V druhém případě použije masivní dotace a zachrání jednu z největších německých stavebních firem Philipp Holzmann, kterou se věřitelé a banky rozhodli pouhých několik dní předtím poslat do konkurzu. Firma Holzmann existuje sto padesát let a pro některé Němce je symbolem, protože stavěla celou řadu pomníků německé státnosti - například historickou budovu Reichstagu. V posledních letech byla ale řízena mizerně, neprůhledně a velikášsky. V obou případech se Schröder stylizuje do role ochránce. V prvním se snaží chránit německou firmu před Brity, v tom druhém „pracovní příležitosti“ před nástrahami trhu.

Černý den pro svobodný trh

Podívejme se nejprve na druhou kauzu. Minulý týden, v noci ze středy na čtvrtek, se německá vláda rozhodla pomoci firmě Holzmann dotací ve výši 127 milionů marek. Předtím německý kancléř svolal jednání věřitelů hroutící se firmy (v podniku utopily peníze všechny velké německé banky v čele s Deutsche Bank) a přiměl je k tomu, že společnosti Holzmann…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte