Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Jen pro vás

Majitelem honosného titulu Vesnice roku je letos městys Olešnice nedaleko Blanska. Nyní v zimě je znát, že leží na vrchovině. Mrazivý vítr na náměstí šlehá do tváří několika náhodných chodců, kteří opatrně našlapují po chodnících zavátých namrzlým sněhem. U žlutého katolického kostela se tyčí chlouba zdejšího starosty - žulová kašna. „Obec si představuji jako dům. Ten je buď hotov a zabydlen, nebo je ruinou, kde je třeba začít naprosto od začátku,“ říká šéf radnice Zdeněk Peša (36), který je ve své funkci pátý rok.

Na radnici bez hodin

Historie Olešnice sahá kamsi do jedenáctého století. Svými aktivitami podpořila obec o osm set let později osobně doručenou prosbou Josefu II. vydání Tolerančního patentu. V té době se totiž stala centrem působení evangelíků na Moravě. Více než stará historie, je v obci patrné dědictví socialismu. Třeba šedá hranatá prodejna Jednoty na náměstí. „Usilujeme o to, dát podobným objektům nový ráz,“ říká místostarosta Radim Višinka (55). Obec podle něj vyhrála proto, že lidé v ní udělali kus práce. „V rekordní době jsme například vystavěli poldry proti povodním, opravili jsme fotbalové hřiště a koupaliště, provozujeme vlastní vodovod a kanalizaci,“ vypočítává Višinka. K osmdesáti hektarům obecního lesa chtějí přikoupit dalších sedm - zpustlé pozemky k zasazení nových stromů. V sezoně se v místním dvoupatrovém kulturáku koná deset plesů a v létě je tu festival trampských písní.V teple radnice obložené dřevem se starosta…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte