Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Chandra a country

O Východě se říká, že živoří přítomností a sní o budoucnosti. Západ žije budoucností a sní o přítomnosti. Rusko je podle stejné logiky zemí, která se ztotožnila se svým utrpením, Amerika naopak neumdlévá v touze po garantovaném štěstí. Zkrátka a dobře: oba hlavní představitelé Východu a Západu se k sobě mají asi jako voda a oheň. A z obou těchto materií uhnětl soubor pražského Divadla Na Zábradlí v režii Petra Lébla pozoruhodnou interpretaci Čechovova Strýčka Váni, v podtitulu zamerikanizovaného na Uncle Vanya. Sama postava Čechova poskytuje milovníkovi paradoxů zajímavé zpestření: přestože se v jeho případě jedná o nejzápadněji myslícího ruského klasika, jeho posmrtná maska prozrazuje značné tatarské rysy. Avšak ani taková informace nemění nic na příslovečném taktu, se kterým Čechov uchopoval teskné nálady svých postav a dodával jejich citovému strádání civilní vyznění. Ať již to jsou rezignující hrdinové jeho povídek, nebo stále osamělejší persony jeho her, vždy se u Čechova najde postava překračující příkopy mezi časovými i civilizačními pásmy. A ta pak ztělesňuje to, čemu Rusové říkají chandra a Američané blues. Ivan Vojnický alias strýček Váňa by ve své mutaci „uncle Vanyi“ mohl bez problému představovat předobraz kosmopolitního bluesmana. Taková transpozice by ovšem režiséra Lébla stěží uspokojila. Lébl jako příznivec jevištního překvapení a vykladač „vlastního“ Čechova sice v průběhu inscenace vysílá Váňu za velkou louži, avšak na místo skleslého blues jej…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte